کاغذ معدنی نسل جدید کاغذ

کاغذ معدنی نسل جدید کاغذ
کاغذ معدنی نسل جدیدی از کاغذ هاست که در تهیه آن به جای استفاده از الوارهای به دست آمده از چوب درختان، از ماده ای به نام کربنات کلسیم موجود در سنگ های آهک استفاده می شود. این کاغذ برتری های زیادی به نسبت دیگر کاغذها دارد.
چند سال پیش برای نخستین بار در کشور آلمان نسل جدیدی از کاغذ تولید شده و انقلابی عظیم در صنعت کاغذ سازی جهان اتفاق افتاد. کاغذی که با نام های کاغذ سنگی، کاغذ سنگ و نیز کاغذ معدنی شناخته شده و تفاوت های زیادی با کاغذهای سلولزی دارد.
در تولید این کاغذ از چوب درختان استفاده نشده و این بدین معناست: که تولید کنندگان کاغذ سنگی موجب نابودی و زوال جنگلها‌‌‌ نمی شوند. همچنین گاز دی اکسید کربن در هنگام تولید این کاغذ به میزان کمی تولید می شود.
با در نظر گرفتن همین دو نکته به خوبی مشخص می شود که تولید کاغذ سنگی به بشر این امکان را می دهد، که با خیالی آسوده و بدون نگرانی از ذرات آلوده کننده هوا، نفسی عمیق کشیده و از زندگی بر روی زمین لذت ببرد.

کاغذ معدنی راهکاری برای صرفه جویی در مصرف آب

از کاغذ معدنی می توان به عنوان راهکاری برای صرفه جویی نمودن در مصرف آب یاد کرد. چرا که با تولید کاغذ سنگی به جای کاغذ های سلولزی، می توان هزاران لیتر آب را ذخیره نموده و از آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی نیز جلوگیری نمود.

کاغذ معدنی راهکاری برای صرفه جویی در مصرف آب، stonepaper

همچنین مصرف نشدن اسید و سفید کننده برای تولید این کاغذ سبب می شود تا این صنعت هیچگونه پساب صنعتی نداشته باشد. بدین ترتیب نگرانی به جهت آلودگی آب های جاری با افزوده شدن پساب سمی نیز از بین می رود.
ضمن اینکه تبدیل نشدن این کاغذ به زباله سبب می شود تا شیرابه های سمی حاصل از انباشته شدن زباله های دیگر کاغذ ها، تولید نشده و به دنبال آن آب های زیر زمینی آلوده نشوند.
این جملات به معنای آن است که نه تنها کاغذ سنگی با مصرف نکردن آب موجب هدر رفتن آب های شیرین نمی شود، بلکه در هیچ یک از مراحل عمر خود موجبات آلودگی آب های جاری و زیر زمینی را نیز فراهم نمی کند.

زمینی پاک با تولید کاغذ معدنی

کاغذ معدنی تنها کاغذی است که بشارت داشتن زمینی پاک را به ما می دهد. زیرا این کاغذ علاوه بر اینکه موجب تمام شدن منابع طبیعی نمی شود، بلکه هیچ گونه آلودگی در نتیجه مصرف آن برای محیط زیست ایجاد نمی شود.

زمینی پاک با تولید کاغذ معدنی، stonepaper

یکی از ویژگی هایی که در بافت کاغذ سنگی بوده و موجب داشتن زمینی پاک می شود، تجزیه پذیر و قابل بازیافت بودن صد در صدی این کاغذ است. به گونه ای که پس از پایان عمر مفید خود به زباله تبدیل نشده و به چرخه های مصرف یا طبیعت برمی گردد.
همچنین داشتن هوایی پاک رویایی است که با تولید کاغذ سنگی امکان پذیر می شود. زیرا این کاغذ موجب کاهش اثر رد پای کربن در پی کاهش انتشار گاز خطرناک co2 شده و از آلودگی های هوای محیط زیست می کاهد.

مزیت استفاده از کاغذ معدنی

استفاده از کاغذ معدنی علاوه بر مزیت هایی که برای محیط زیست و حفظ طبیعت بکر در بردارد، مزیت هایی نیز برای استفاده در صنایع مختلف داشته و موجب جلب رضایت مصرف کنندگان خود در تمامی جهات می شود.

مزیت استفاده از کاغذ معدنی، stonepaper

این کاغذ برخلاف دیگر کاغذ ها در برابر آب، روغن و… آسیب پذیر نبوده و با قرار گرفتن در معرض این مواد هیچگونه تغییری در بافت آن ایجاد نمی شود. و تنها با برطرف کردن مایع ریخته شده بر روی آن مجددا قابل استفاده خواهد بود.
همچنین امکان پاره و مخدوش شدن کاغذ معدنی به هنگام استفاده از آن بسیار پایین بوده و حتی زمانی که عمدا قصد پاره کردن بخشی از آن را داشته باشیم، بایستی انرژی زیادی را صرف این کار نماییم.
این کاغذ در مقابل تمامی حشرات و جوندگانی که بطور معمول به انواع کاغذ و مقوا آسیب می رسانند، بسیار مقاوم است و حتی با قرار گرفتن در معرض سرما و گرما های متناوب بافت خود را حفظ نموده و کهنه و فرسوده نمی شود.

مصارف کاغذ معدنی در صنعت

از کاغذ معدنی در صنعت استفاده های زیادی می شود و می توان ضخامت های مختلف این محصول را جایگزین تمامی کاغذ و مقواهای فعلی نموده و حتی در صنایع وابسته به فیلم های پلاستیکی و نایلون نیز از آن استفاده نمود.

مصارف کاغذ معدنی در صنعت، stonepaper

این صنایع طیف بسیار گسترده ای را شامل شده و برشمردن تمامی آن ها کاری بس دشوار است. ضمن اینکه هر روزه شاهد افزوده شدن تعداد این کاربردها توسط خلاقان و متخصصین این عرصه هستیم.
اما به طور کلی این کاغذ را در کلیه صنایع: بسته بندی، چاپ و نشر، لوازم التحریر، چاپ و تبلیغات، ظروف یکبار مصرف، لیبل و برچسب و… می توان استفاده نموده و از مزیت های رقابتی آن نسبت به دیگر کاغذ ها بهره مند شد.

کاغذ معدنی نسل جدید کاغذ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا