نقش کربنات کلسیم در تولید کاغذ

نقش کربنات کلسیم در تولید کاغذ
نقش کربنات کلسیم در تولید کاغذ سنگی دقیقا همانند نقش چوب سوزنی برگان برای تولید کاغذهای سلولزی است. به بیانی دیگر کربنات کلسیم ماده ای است که جانشین درختان در تولید کاغذ شده و مانع از قطع درختان می شود.
در تولید کاغذ سنگی به جای قطع نمودن درختان تنومند و استفاده از الوارهای حاصل از آن ها برای تهیه خمیر کاغذ، از کربنات کلسیم استفاده می شود. این ماده سفیر صلحی برای طبیعت بوده و آسیب های وارده به آن را کاهش می دهد.
کربنات کلسیم که پیش از این تنها به عنوان ماده پرکننده در تولید کاغذهای تحریری و به منظور پرکردن خلل و فرج موجود در بافت آن ها استفاده می شد، اکنون به عنوان مهمترین ماده اولیه برای تولید کاغذی به نام کاغذ سنگ مصرف می شود.
کربنات کلسیم از سنگهای آهک که خود از فراوانترین مواد موجود در پوسته زمین هستند، بدست آمده و نیاز بشر به قطع درختان برای تولید کاغذ و مقوا را از بین می برد. و این بار بشر بدون آسیب رساندن به طبیعت قادر به تامین کاغذ مورد نیاز خود شده است.

فواید تولید کاغذ با کربنات کلسیم

از مهمترین فواید تولید کاغذ با کربنات کلسیم می توان به داشتن طبیعتی بکر و زیبا و مبارزه با خشکی و خشکسالی اشاره داشت. چرا که مصرف آب و نیز چوب درختان برای تولید این کاغذ صفر درصد بوده و منابع آبی و جنگلی دچار زوال نمی شوند.

فواید تولید کاغذ با کربنات کلسیم، stonepaper

همچنین زیبایی های طبیعت با انباشته شدن زباله هایی که به میلیون ها سال برای تجزیه نیاز داشته و در معرض آفتاب گازهای سمی و شیرابه های خطرناکی را ایجاد می کنند، از بین نرفته و کاغذ سنگی تنها یک الی دو سال پس از رها شدن در طبیعت کاملا تجزیه می شود.
آلودگی آب های جاری با پساب صنعتی حاصل از صنعت تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک، اتفاق نخواهد افتاد. چرا که این صنعت هیچگونه پساب صنعتی نداشته و موجب آلودگی آب ها و به خطر افتادن حیات جانداران آبزی نمی شود.

ویژگی های کاغذ کربنات کلسیم

کاغذ کربنات کلسیم در بافت خود ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که استفاده از آن را لذت بخش نموده و صنایع بی شماری را به جایگزین کردن این کاغذ با کاغذهای سلولزی ترغیب نموده است.

ویژگی های کاغذ کربنات کلسیم، stonepaper

این کاغذ بافتی کاملا ضد آب و دافع چربی داشته و در صورتی که در مواجهه با این مواد قرار گیرد، نه تنها خود بلکه کار چاپی و متن نوشته شده روی آن نیز با مشکلی مواجه نمی شود. همچنین بافت این کاغذ در معرض ذرات گرد و غبار دچار فرسایش و کهنگی نمی شود.
کاغذ کربنات کلسیم را به سختی می توان پاره کرد. زیرا اتصالی بسیار محکم میان ذرات تشکیل دهنده آن برقرار بوده و مقاومت کششی آن بالا رفته است. همچنین در برابر حشرات و جوندگان موذی مقاوم بوده و آسیب پذیر نمی باشد.
این کاغذ نسبت به دیگر کاغذها دیرتر می سوزد و به بیانی دیگر در برابر شعله ور شدن مقاومت می کند. ضمن اینکه تغییرات دمایی و فصلی بر بافت کاغذ سنگی تاثیری نداشته و نمی تواند موجب کهنگی بافت آن شود.

ماندگاری بالای کاغذ کربنات کلسیم

کاغذ کربنات کلسیم از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و با گذشت زمان دچار کهنگی، تغییر رنگ و فرسایش نمی شود. چرا که عواملی که در دیگر کاغذها فرسودگی ایجاد می کنند، در بافت این کاغذ هیچگونه تاثیری نمی گذارند.

ماندگاری بالای کاغذ کربنات کلسیم، stonepaper

بدین جهت اگر از این کاغذ برای تهیه کتب و مدارک ارزشمند استفاده نماییم، به این اسناد و کتب طول عمری بسیار بالا هدیه کرده ایم و کهنه نشدن آن ها با گذشت زمان زیادی را تضمین خواهیم کرد. و بدین ترتیب نیازی به صرف هزینه های هنگفت برای نگهداری از آنها نمی باشد.
این ماندگاری بالای کاغذ کربنات کلسیم و داشتن طول عمری بسیار زیاد به آن جهت ایجاد می شود که قرار گرفتن در معرض عواملی همچون: رطوبت، گرد و غبار و چربی معلق در هوا، سرما و گرما و نیز خورده شدن توسط حشرات و جوندگان نمی تواند بافت کاغذ سنگی را دچار دستخوش کند.

زیبایی بافت کاغذ کربنات کلسیم

بافت کاغذ کربنات کلسیم بدون اینکه هیچگونه اقدامی بر روی آن انجام شود، زیبایی بی نظیر و خیره کننده ای داشته و تمامی کسانی که این کاغذ را در دست گرفته اند، از نرمی و لطافت خاص آن شگفت زده شده اند.

زیبایی بافت کاغذ کربنات کلسیم، stonepaper

در سطح کاغذ سنگی هیچگونه پرزی وجود نداشته و بافت آن غیر دانه دار و کاملا یکدست است. ضمن اینکه این زیبایی در هنگام آغشته شدن با مواد مختلف از بین نمی رود. چرا که بافت این کاغذ در مقابل تمامی مواد نفوذ ناپذیر است.
همچنین بافت این کاغذ کاملا حالت پذیر و غیر شکننده بوده و در صورت تاخوردگی دچار شکست نشده و در محل های خط تا با فرسایش مواجه نخواهد شد. که این خود یکی از بزرگترین مزیت های این کاغذ در صنایع زیادی به شمار می رود.

نقش کربنات کلسیم در تولید کاغذ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا