فرایند تولید کاغذ سنگ آهکی

فرایند تولید کاغذ سنگ آهکی
تولید کاغذ سنگ آهکی در فرایند خاصی انجام شده و در طی این فرایند به جای استفاده از چوب درختان، از کربنات کلسیم استفاده می شود. برای تهیه کربنات کلسیم بایستی از پودر سنگ آهک استفاده نمود.
تولید کاغذ تنها با استفاده از کربنات کلسیم یک پدیده شگفت انگیز در صنعت کاغذ سازی جهان محسوب شده و از جمله صنایع دوستدار محیط زیست به شمار می رود. که در پی آن هیچ آسیبی به ساختار طبیعت وارد نمی شود.
چرا که نیازمند نبودن این فرایند به استفاده از چوب درختان، قطع نشدن درختان را به دنبال داشته و همچنین سفید بودن طبیعی پودر سنگ آهک، این فرایند را از مصرف نمودن هرگونه اسید و سفید کننده ای بی نیاز می کند.
ضمن اینکه تولید کاغذ از سنگ آهک در زمره صنایع کم آبخواه قرار داشته و در این پروسه حتی قطره ای آب نیز مصرف نمی شود. و با تولید کاغذ از سنگ آهک به جای تولید کاغذ از چوب، می توان در مصرف هزاران لیتر آب صرفه جویی نمود.

مواد مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگ آهک

بخش اعظم مواد مورد نیاز در تولید کاغذ از سنگ آهک را همانگونه که از نام آن برمی آید، سنگ آهک تشکیل می دهد. در این سنگ ماده ای به نام کربنات کلسیم قرار داشته که برای تولید کاغذ استخراج می شود.

مواد مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگ آهک، stonepaper

کربنات کلسیم به تنهایی ۸۰ درصد مواد اولیه را تشکیل داده و در تولید کاغذ سنگ‌ آهک نقش تعیین کننده ای دارد. به همین دلیل تولید کنندگان کاغذ سنگی در کشور هایی که سرشار از این ماده سنگ باشند، قرار دارند.
دومین ماده ای که در تولید کاغذ سنگی استفاده شده و سبب بوجود آمدن ویژگی های شگفت انگیزی در این کاغذ می شود، پلیمری تجزیه پذیر به نام پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن است. که ۱۵درصد مواد اولیه را تشکیل داده و به آن ۵ درصد از دیگر مواد افزودنی نیز اضافه می شود.

روش تولید کاغذ از سنگ آهک

روش تولید کاغذ از سنگ آهک تفاوت های زیادی با روش هایی که در آن کاغذ را با استفاده از چوب درختان تولید می نمایند، دارد. در این روش به جای تهیه خمیر پالپ از خمیری حاوی پودر سنگ استفاده می شود.

روش تولید کاغذ از سنگ آهک، stonepaper

ابتدا کربنات کلسیم موجود در پودر سنگ استخراج شده و سپس با پلیمر مورد نیاز ترکیب می شود. برای برقرار شدن اتصال میان ذرات پلیمر و کربنات کلسیم، درصد ناچیزی مواد افزودنی به آن اضافه شده و گرانول هایی ایجاد می شود.
گرانول های تولید شده با قرار گرفتن در معرض کشش و تحت فشار به ورق های کاغذ سنگی تبدیل شده و به دور میله کور پیچانده می شود. که در مراحل بعدی به ابعاد مورد نیاز برش داده می شوند.

خط تولید کاغذ از سنگ آهک

خط تولید کاغذ از سنگ آهک شامل تمامی قطعات و ماشین آلاتی است که برای تبدیل و ترکیب کردن مواد اولیه و نیز تولید کاغذ سنگی نیاز است. این ماشین آلات با تجهیزات مورد نیاز برای تولید کاغذ های سلولزی کاملا متفاوت هستند.

خط تولید کاغذ از سنگ آهک، stonepaper

نخستین تفاوتی که در این خطوط تولید با خطوط مورد استفاده برای تولید کاغذ های سلولزی وجود دارد، استفاده از ضخامت کاغذ تولید شده برای بیان تفاوت میان کاغذ های سبک و سنگین است. بدین معنا که کاغذ سنگی در این دستگاه ها برحسب ضخامت های مختلفی تولید می شود.
عدم نیاز به آبدهی، حذف مراحل رنگبری و نیز تولید نشدن پساب صنعتی در این فرآیند تولیدی، موجب حذف ماشین آلات مورد نیاز برای این عملیات در خط تولید کاغذ سنگی می شود. که خود موجب متفاوت بودن این خطوط تولید از سایر خطوط تولید کاغذ می شود.

فواید تولید کاغذ سنگ آهکی

دانشمندان و تولید کنندگان کاغذ سنگ آهکی، فواید بی شماری را برای راه اندازی کارخانه های تولید این محصول برشمرده اند. فوایدی که می تواند به کیفیت زندگی بشر در طبیعت و حفاظت از زیبایی های خدادادی محیط زیست کمک کند.

فواید تولید کاغذ سنگ stonepaper ،آهکی

تولید نشدن این کاغذ از چوب درختان و نیز مصرف نشدن قطره ای آب و اسید برای تولید آن، خود از جمله بزرگترین فوایدی است که می توان برای تولید کاغذ سنگی در نظر گرفت. زیرا در پی آن جنگل ها و رودخانه ها که مهمترین عامل در زندگی بشر هستند، از خطر زوال حفظ می شوند.
ضمن اینکه کاغذ تولید شده از سنگ آهک در هیچ یک از مراحل: تولید، مصرف، بازیافت، تجزیه و حتی سوختن خود موجب آلودگی های هوا با گازهای سمی و نیز آب و زمین با مواد و شیرابه های خطرناک نمی شود. بدین ترتیب آلودگی های محیطی نیز با تولید این کاغذ، کاهش می یابند.

فرایند تولید کاغذ سنگ آهکی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا