کیفیت چاپ بر روی کاغذ سنگی

کیفیت چاپ بر روی کاغذ سنگی
کیفیت بالای کار چاپی بر روی کاغذ سنگی سبب شده است تا این کاغذ در کلیه امور چاپی از قبیل چاپ کتاب، هدایای تبلیغاتی، کارتن سازی و… مفید باشد. انجام چاپ بر روی کاغذ سنگی به سادگی و با هزینه کمی انجام می شود.
چاپ انجام شده بر روی کاغذ سنگی بسیار به صرفه و توجیه شده است. چرا که بسیاری از مراحل انجام شده برای چاپ کاغذ های سلولزی، برای چاپ کاغذ سنگی حذف می شوند.
کلیه این مراحل به جهت پوشاندن الیاف سلولزی آسیب پذیرند تا در معرض رطوبت، سرما، گرما و گرد و غبار قرار نگیرند. زیرا با قرار گرفتن در معرض این عوامل دچار شکستگی شده و به دنبال شکسته شدن الیاف موجود در کاغذ، چاپ انجام شده بر روی آن نیز دچار شکستگی شده و کیفیت خود را از دست خواهد داد.
این مراحل که با نام خدمات تکمیلی چاپ شناخته شده و شامل انواع: کوتینگ، لمینت، روکش سلفون و… هستند، برای انجام چاپ با کاغذ سنگی نیاز نبوده و این کاغذ به خودی خود چاپی با کیفیت بالا دارد.

چرا کاغذ سنگی به خدمات تکمیلی چاپ نیازی ندارد؟

همانطور که گفته شد، این خدمات برای پوشاندن الیاف سلولزی در برابر تغییرات دمایی، رطوبت و ذرات گرد و غبار انجام شده و کاغذ سنگی به این دلیل که با استفاده از کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک تولید شده و بافتی عاری از الیاف سلولزی دارد، به هیچ کدام از این اقدامات نیازی ندارد.

چرا کاغذ سنگی به خدمات تکمیلی چاپ نیازی ندارد؟، stone paper

بافت کاغذ سنگی به گونه ای تولید شده است که علاوه بر آنکه کاملا ضد آب بوده و حتی از غوطه ور شدن در آب نیز، آسیبی نمی بیند. به هنگام سرد و گرم شدن نیز، دچار انبساط و انقباض نشده و تغییر سایزی در آن مشاهده نمی شود.
بدین ترتیب، نه تنها خود کاغذ سنگی بلکه حتی چاپی که بر روی آن انجام شده است نیز، در برابر رطوبت، تغییرات دمای هوا و ذرات گرد و غبار بطور طبیعی مقاوم بوده و نیازی به انجام اقداماتی زمانبر و پر هزینه برای این منظور نمی باشد.

مصرف پایین مرکب برای چاپ کاغذ سنگی

بافت کاغذ سنگی غیر قابل نفوذ بوده و به همین جهت، مواد خارجی قدرت نفوذ به بخش های درونی و وارد شدن به ذرات سازنده ی این کاغذ را ندارند.
این ویژگی کاغذ سنگی سبب می شود تا این کاغذ در برابر نفوذ ذراتی همچون: مولکول های آب، ذرات گرد و غبار، ذرات چربی و… مقاوم بوده و در اصل فضای خالی و خلل و فرجی در بافت کاغذ سنگی برای نفوذ این ذرات وجود ندارد.
به همین دلیل، کاغذ سنگی در هنگام چاپ نیز مرکب های مورد استفاده را به درون خود مکش نمی کند و بدین ترتیب، مصرف مرکبی بسیار پایین تر از دیگر کاغذ ها دارد.
مصرف پایین مرکب به هنگام چاپ با توجه به هزینه های زیادی که مجتمع های چاپ برای خریداری این مواد و مرکب ها پرداخت می کنند، موجب می شود تا کاغذ سنگی چاپی به صرفه و با هزینه پایین داشته باشد.

کاغذ سنگی یا گلاسه مخملی

برای چاپ کاغذ سنگی نیازی به تدارک دیدن زینک و مرکب خاصی نبوده و این کار را با استفاده از همان زینک و مرکب مورد استفاده در چاپ کاغذ گلاسه می توان انجام داد. با این تفاوت که کیفیت چاپ چند رنگی که بر روی کاغذ سنگی انجام می شود، بسیار بالاتر از کاغذ گلاسه و نیز دیگر کاغذ هاست.

کاغذ سنگی یا گلاسه مخملی، stone paper

مشابه بودن مواد و تجهیزات مورد نیاز برای چاپ کاغذ سنگی با کاغذ گلاسه، سبب می شود تا این کاغذ به گلاسه مخملی معروف باشد.
زیرا این کاغذ به براقی کاغذ گلاسه نبوده و یک ماتی بی نظیر دارد که از نرمی و لطافت خاصی برخوردار است.

سازگاری کاغذ سنگی با دستگاههای چاپ دیجیتال

کاغذ سنگی را با کلیه دستگاههای چاپ دیجیتالی که مرکب جامد داشته و برای پاشش رنگ از تکنولوژی تحت نام inkjet استفاده می کنند، همچون: افست، لترپرس و فلکسو کاملا سازگار بوده و در هنگام چاپ با این دستگاه ها، کیفیتی بسیار بالا را ارائه می دهد.

سازگاری کاغذ سنگی با دستگاههای چاپ دیجیتال، stone paper

اما کاغذ سنگی با پرینتر های لیزری که برای پاشش رنگ از لیزر استفاده و نیز دمای بالایی را در هنگام چاپ بر کاغذ وارد می کنند، سازگاری خوبی نداشته و در هنگام چاپ دفرمه می شود.
زیرا این کاغذ در برابر اشعه uv و یا همان ماوراء بنفش آسیب پذیر بوده و از هم گسسته می شود و این ویژگی گواهی بر تجزیه پذیر بودن کاغذ سنگی در برابر نور مستقیم خورشید است.

کیفیت چاپ بر روی کاغذ سنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا