کاغذ سنگی (stone paper) چیست؟

کاغذ سنگی (stone paper) چیست؟
کاغذ سنگی نسل جدیدی از کاغذ است که برای تولید آن از چوب درختان استفاده نشده و آن را صرفا با استفاده از سنگ آهک و بدون نیاز به مصرف آب و اسید تولید می نمایند.
تولید کاغذ از سنگ آهک انقلابی عظیم در صنعت کاغذ سازی جهان محسوب می شود. زیرا در این فرآیند تولیدی، یکبار برای همیشه وابستگی تولید کاغذ به قطع درختان تنومند از بین رفته و بشر یاد گرفته است که چگونه نیاز خود را بدون آسیب رساندن به طبیعت برآورده نماید.
کاغذ تولید شده از کربنات کلسیم نسل جدیدی از کاغذ است که ویژگی های منحصر به فرد زیادی داشته و با نام هایی همچون: کاغذ سنگی، کاغذ سنگ مرمر، کاغذ معدنی و نیز کاغذ سنگ آهک شناخته می شود.
همچنین این کاغذ توسط حامیان محیط زیست به کاغذ سبز و فرآیند تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک نیز صنعت سبز لقب گرفته است.

روند تولید کاغذ با استفاده از سنگ

برای تولید نمودن کاغذ با استفاده از سنگ در درجه اول به خط تولید و تجهیزاتی نیاز داریم تا بتواند از سنگ آهک کاغذی کارا و مفید را تولید نماید. این تجهیزات با دستگاه های مورد نیاز برای تولید کاغذ سلولزی کاملا متفاوت بوده و در روندی کاملا مختلف کاغذ سنگی را تولید می نمایند.
در درجه بعد بایستی کربنات کلسیم را از سنگ های آهکی، استخراج نموده و بصورت پودر کربنات کلسیم تبدیل کرد. تا در قدم بعدی با ماده ای به نام پلی اتیلن که رزینی غیر سمی و پلاستیکی دوستدار محیط زیست است و نیز درصد ناچیزی مواد افزودنی دیگر ترکیب نموده و از گرانول های حاصله کاغذ سنگی را تولید نمود.
همانطور که مشاهده نمودید؛ ما در این پروسه هیچ نامی از چوب و آب و اسید نبردیم. زیرا تولید کاغذ سنگی با مصرف هیچ یک از مواد فوق همراه نمی باشد.

حمایت همه جانبه کاغذ سنگی از طبیعت

کاغذ تولید شده از سنگ آهک (stone paper) حمایتی همه جانبه از محیط زیست دارد. چرا که نه تنها برای تولید آن از آب و چوب درختان استفاده نمی شود، بلکه مواد اولیه مورد استفاده برای تولید کاغذ سنگی نیز کاملا سفید بوده و نیازی به رنگبری خمیر کاغذ با انواع اسید ها و سفید کننده ها نمی باشد.
در پی مصرف نشدن آب و اسید برای تولید این کاغذ، پساب صنعتی نیز تولید نشده و طبیعت آلوده نخواهد شد.

حمایت همه جانبه کاغذ سنگی از طبیعت، stone paper

ضمن اینکه؛ قابلیت بازیافت و تجزیه پذیر بودن کاغذ سنگی مانع از تولید هرگونه زباله ای شده و در پی آن آب، هوا و زمین آلوده نخواهد شد.
کاهش انتشار دی اکسید کربن و نیز مصرف پایین انرژی برای تولید کاغذ سنگی از دیگر شواهد حامی طبیعت بودن این کاغذ است.

ویژگی های کاغذ سنگی

کاغذ سنگی ویژگی های منحصر به فردی دارد که در دیگر کاغذ ها دیده نمی شوند. دلیل وجود این ویژگی ها ترکیب مواد سازنده کاغذ سنگی و نیز ویژگی های این مواد است.
کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم، نفوذ ناپذیر بوده و به همین جهت در برابر عبور موادی همچون: آب، روغن، ذرات گرد و غبار، مرکب و… از عرض خود مقاومت می نماید. بگونه ای که تمامی مواد روی سطح کاغذ باقی مانده و به لایه های درونی راه پیدا نمی کنند.
همچنین این کاغذ در برابر عوامل زیادی همچون: کشش و پارگی، تغییرات دمای هوا، حشرات و جوندگان و شعله ور شدن بسیار مقاوم بوده و هیچکدام از موارد گفته شده توان آسیب رساندن به بافت کاغذ سنگی را ندارند. حتی اگر کاغذ تولید شده از سنگ را مدت های زیادی در معرض موارد گفته شده قرار دهیم نیز خراب نشده و به همین جهت دوام و ماندگاری بالایی دارد.

کاغذ سنگی بافتی کاملا خنثی داشته و غبار الکتریکی را به خود جذب نمی کند و این ویژگی به همراه نفوذ ناپذیر بودن کاغذ سنگی سبب شده است تا این کاغذ مجوز سازمان بهداشت جهانی را اخذ نموده و برای کلیه مصارف بهداشتی بجز تولید دستمال کاغذی مناسب باشد.
(نفوذ ناپذیر بودن و نیز ضد آب بودن بافت کاغذ سنگی مانع از جذب آب شده و به همین جهت برای تولید دستمال کاغذی مناسب نیست.)
نرمی و لطافت کاغذ سنگی را در هیچ محصول سلولزی نمی توان یافت و این ویژگی سبب شده است تا علاوه بر زیبایی خاص و دلپسند، کاغذ در برابر چروک و مخدوش شدن مقاوم بوده و نیز در محل های خط تا دچار شکستگی نشود.

کاغذ سنگی (stone paper) چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا