کاغذ سنگی جایگزین کاغذهای سلولزی خواهد شد!؟

کاغذ سنگی جایگزین کاغذهای سلولزی خواهد شد!؟
بنابر پیش بینی انجام شده توسط برخی اندیشمندان و حامیان محیط زیست، کاغذ سنگی در آینده ای نه چندان دور جایگزین کاغذ های سلولزی و حتی انواع پلاستیک و نایلون خواهد شد.
اما ما در این مقاله قصد معرفی شخصیت کاغذ سنگی را داریم. تا شما تفاوت های آن با دیگر کاغذ ها و نیز نایلون ها را یافته و در این مورد قضاوت کنید.
حدود 7 سال پیش در جزیره ی ونکوور کانادا که سرشار از جنگل ها و مراتع سر سبز است، جرقه های تولید کاغذی متفاوت زده شد. این کاغذ، کاغذ سنگی نام گرفته و پس از 3 سال در چرخه اقتصاد جهانی جای گرفت. پس از آن کشورهای دیگری همچون چین، تایوان و ایران اقدام به تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک کردند.
کاغذ تولید شده در ایران با استفاده از تکنولوژی و دانش فنی بدست آمده توسط دانشمندان داخلی در حال تولید است.

کاغذ سنگی دوستدار محیط زیست

دوستدار محیط زیست بودن کاغذ سنگی این روزها بر کسی پوشیده نیست. دلایل وجود چنین ادعایی به شرح ذیل است:

 • تولید کاغذ سنگی بدون نیاز به چوب درختان

  برای تولید کاغذ سنگی هیچگونه نیازی به قطع درختان وجود نداشته و این محصول گزینه مناسبی برای مقابله با جنگل زدایی است.
  مواد اولیه این کاغذ در کشور ایران بوفور یافت شده و میتوان آنرا از باقی مانده های سنگ آهک استفاده شده در برخی صنایع بدست آورد.
  برای تولید کاغذ سنگی بایستی این خرده سنگ ها را پودر کرده و سپس کربنات کلسیم موجود در آنها را استخراج و با ماده ای غیر سمی به نام پلی پروپیلن و یا همان پلی اتیلن مخلوط نمود. در نهایت درصد ناچیزی از دیگر مواد افزودنی به آن اضافه کرده و با گرانول های ایجاد شده کاغذ سنگی را تولید کرد.

 • تولید شدن کاغذ سنگی بدون مصرف قطره ای آب

  با مطالعاتی که بر روی فرمولاسیون و ماشین آلات تولید کاغذ سنگی انجام شده است بخوبی میتوان فهمید، هیچ مرحله ای تحت عنوان آبدهی و یا وسیله و مخزنی برای اضافه کردن آب به ترکیب بدست آمده، موجود نمیباشد.
  به همین دلیل گفته میشود: برای تولید شدن کاغذ سنگی حتی به یک قطره آب هم نیازی نیست و با جایگزین کردن تولید این کاغذ با دیگر کاغذ ها که به آب فراوانی نیاز دارند، میتوان سالیانه هزاران لیتر آب شیرین را ذخیره نموده و در مصارف بهتری همچون آشامیدنی و کشاورزی استفاده کرد.

 • تجزیه پذیر و قابل بازیافت بودن کاغذ سنگی

  اگر پوست تخم مرغ آبپز شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده و عملکرد آنرا بررسی نمایید مشاهده میکنید، که این پوسته ابتدا تکه تکه شده و در پایان بصورت پودر سفید رنگی بر جای میماند.
  این پدیده که با نام اثر عکسبرداری (photo-degradable) شناخته میشود، در مورد کاغذ سنگی نیز صدق میکند.
  اگر همین عمل را بر روی کاغذ سنگی انجام دهیم، ظرف مدت یک الی دو سال کاملا تجزیه شده و تنها پودر سفید رنگی از آن برجای میماند. که همان کربنات کلسیم بکار رفته در تولید کاغذ سنگی است. و در صنایع زیادی میتوان آنرا بکار گرفت.
  در صورتی که بخواهیم کاغذ سنگی را بازیافت کنیم، میتوان آنرا در فرآیند بازیافت پلاستیک وارد کرده و با همان تجهیزات و بدون نیاز به تزریق مواد اولیه دست اول بازیافت نمود.

 • کاغذ سنگی آب، هوا و زمین را آلوده نمیکند

  در هنگام تولید کاغذ سنگی دی اکسید کربن کمتری به نسبت دیگر کاغذها تولید شده و نیز در هنگام تجزیه و بازیافت گاز سمی از خود آزاد نمیکند. به عبارتی گازهای آزاد شده در هنگام بازیافت و تجزیه کاغذ سنگی، همان پلی اتیلن موجود در بافت کاغذ بوده که وارد هوا میشود.
  این ماده نه تنها غیر سمی و بدون خطر است بلکه، در فرآیند فتو اکسیژن نیز مصرف شده و اثری از آن در هوا باقی نخواهد ماند.
  کاغذ سنگی همچنین در هنگام تجزیه شدن و در برابر نور خورشید شیرابه های سمی تولید نمیکند. (شیرابه های تولید شده از دیگر محصولات بسیار خطرناک بوده و به لایه های درونی زمین نفوذ میکند. بدین ترتیب موجب آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی خواهد شد.)
  مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی کاملا بدون رنگ بوده و نیازی به استفاده از انواع اسید و کلرها برای وقوع این امر نیست. (اسید و بازهایی که عموما برای رنگبری کاغذ های تولید شده با چوب استفاده میشود، نیاز به آب فراوانی داشته و در پایان به همراه آب افزوده شده به رودخانه ها و دریاچه ها ریخته میشود. که به آن پساب صنعتی گفته شده و بسیار خطرناک است.)

کاغذ سنگی یک کاغذ کاملا ضد آب است

کاغذ سنگی نخستین و تنها محصولی است که علاوه بر ضد آب و روغن بودن ذاتی، دوستدار محیط زیست بوده و به چرخه طبیعت باز میگردد.
پیش از این نیز کاغذ های دیگری ضد آب بوده اند. اما هیچ کدام به صورت طبیعی این قابلیت را نداشته و برای تحقق این امر عملیات زمانبر و پرهزینه ای بر روی آنها انجام میشده است. که با جریان طبیعت مخالف بوده و کاغذ را همچون پلاستیک به دشمنی بزرگ برای طبیعت تبدیل می نمود.

کاغذ سنگی بسیار مقاوم است

کاغذ سنگی در برابر عوامل بسیار زیادی از خود مقاومت نشان میدهد. که با بررسی های انجام شده میتوان گفت: این مقاومت ها به دلیل وجود نداشتن الیاف سلولزی در بافت کاغذ سنگی و تولید شدن با کربنات کلسیم است.
به عبارتی نقطه ضعف تمامی کاغذ های سلولزی، همان الیاف کوتاه و بلند موجود در بافت آنهاست. که بسیار شکننده و آسیب پذیرند.
کاغذ سنگی در برابر عواملی همچون: کشش و پارگی، حشرات و جوندگان، تغییرات دمای محیط، آغشته شدن با آب و روغن و… کاملا مقاوم بوده و کوچکترین آسیبی نمی بیند.

طول عمر و ماندگاری بالای کاغذ سنگی

کاغذ سنگی گزینه مناسبی برای اوراق و اسناد ارزشمندی است، که سالیان سال باقی میمانند. زیرا در شرایط بایگانی، انبارداری، کتابخانه و… سالیان سال به همان زیبایی اولیه خود باقی مانده و دچار کهنگی و تغییر رنگ نمی شوند.
از این جهت میتوان برای چاپ کتب ارزشمند و نفیس نیز روی این کاغذ منحصر به فرد حساب باز کرد.
طول عمر بالای کاغذ سنگی را میتوان به مقاومت بالای آن در برابر عوامل مخرب محیطی که عموما باعث آسیب کاغذ های معمولی میشوند، نسبت داد.

چاپ پذیری کاغذ سنگی بدون نیاز به خدمات تکمیلی چاپ

چاپ پذیر بودن کاغذ سنگی آنرا برای استفاده در صنایع مختلفی همچون: هدایای تبلیغاتی، بسته بندی، کاغذ دیواری، لیبل، ظروف یکبار مصرف و… مناسب میکند.
این کاغذ عملیات چاپ را بدون نیاز به خدمات تکمیلی همچون: روکش سلفون و لمینت پذیرفته و در حین چاپ نیز مرکب را به مقدار بسیار کمتری از دیگر کاغذ ها مصرف می نماید.
زیرا مرکب به بافت های درونی آن نفوذ نکرده و بر روی کاغذ به زیبایی نقش میبندد. کیفیت چاپ آن با جوهر 2880 دی پی آی خواهد بود.

بهداشتی بودن کاغذ سنگی

کاغذ سنگی به دلیل اینکه بافتی خنثی دارد (به دلیل عدم استفاده از اسید و باز در تولید آن) با هیچ ماده ای وارد واکنش نشده و میل ترکیبی بسیار پایینی دارد.
ضمن اینکه؛ دوغاب پودر سنگ در سطح نانو، کاغذ سنگی را در برابر هر عامل خارجی از جمله: آب، روغن، گرد و غبار و… کاملا نفوذ ناپذیر می نماید.
این دو ویژگی سبب شده است، تا کاغذ سنگی مجوز سازمان جهانی بهداشت را اخذ کرده و برای مصارفی که کاغذ بهداشتی مورد نیاز است، مناسب شود.

زیبایی منحصر به فرد کاغذ سنگی

کاغذ سنگی در بین مجتمع های چاپ به گلاسه مخملی مشهور است. زیرا علاوه بر اینکه در هنگام چاپ چند رنگ، همانند کاغذ گلاسه بسیار زیبا بوده و یک حالت نرم و مخملی نیز دارد که در هنگام لمس شدن احساس لطافتی بی نظیر به دست انسان می دهد.
این احساس را زمانی که در یک دست خود کاغذ سنگی و در دست دیگرتان کاغذ های سلولزی را بگیرید به خوبی احساس خواهید کرد.

حال که شخصیت منحصر به فرد و قابلیت های کاغذ سنگی را بخوبی شناختید. ما از شما خواهیم پرسید: آیا کاغذ سنگی جایگزین مناسبی برای کاغذ های سلولزی و پلاستیک ها خواهد بود؟

کاغذ سنگی جایگزین کاغذهای سلولزی خواهد شد!؟

2 در مورد “کاغذ سنگی جایگزین کاغذهای سلولزی خواهد شد!؟”

 1. تولید کاغذ از سنگ یه ایده زیبا و منحصر به فرد است و من خودم دوست دارم یه کارگاه کوچک داشته باشم

  1. سلام
   شما می توانید با راه اندازی یک کارگاه کوچک محصولات مختلفی رو با کاغذ سنگی تولید و به بازار عرضه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا