ماشین آلات ساخت کاغذ سنگی

ماشین آلات ساخت کاغذ سنگی
برای ساخت کاغذ سنگی نیاز به تهیه ماشین آلات مخصوص این کار است. این ماشین آلات تفاوت های زیادی با تجهیزات مورد استفاده در تولید کاغذ های معمولی داشته و برتری هایی از قبیل مصرف پایین انرژی و کاهش دی اکسید کربن را به همراه دارند.
تولید نمودن کاغذ سنگی به این دلیل که از مواد اولیه کاملا متفاوتی استفاده نموده و هدف اصلی آن تولید نمودن محصولی دوستدار محیط زیست است، نیازمند تجهیزاتی است که این امکان را فراهم نموده و مانع از این امر نشوند.
بدین منظور دانشمندانی در جهان موفق شده اند تجهیزات و ماشین آلاتی برای تولید این کاغذ طراحی نمایند که با اهداف محیط زیستی آن هم سو بوده و هیچگونه ماده آلوده کننده ای را به محیط زیست و طبیعت رها نکنند.

تفاوت ماشین آلات کاغذ سنگی با دیگر کاغذها

تفاوت هایی زیادی میان ماشین آلات مورد استفاده در تولید کاغذ سنگی با ماشین آلاتی است که برای تولید کاغذ سلولزی استفاده می شوند. بطور مثال در خط تولید کاغذ از سنگ آهک هیچگونه پساب صنعتی تولید نمی شود.

تفاوت ماشین آلات کاغذ سنگی با دیگر کاغذها، stonepaper

ضمن اینکه در این خط تولید مخزن هایی برای آبدهی به مواد اولیه و نیز امکاناتی برای افزودن اسید و سفید کننده وجود نداشته و دلیل آن نیز بی نیازی فرآیند تولید کاغذ سنگی به این مواد به جهت سفید بودن طبیعی مواد اولیه آن است.
ماشین آلاتی که برای تولید کاغذ سنگ مورد استفاده قرار می گیرند، تنها به انرژی الکتریسیته نیازمند بوده و همان انرژی را نیز به میزان بسیار کمتری از دیگر صنایع استفاده می نمایند. ضمن اینکه به دلیل استفاده از انرژی های پاک، گاز دی اکسید کربن بسیار ناچیزی تولید می نمایند.

تولید ماشین آلات کاغذ سنگی

تولید ماشین آلات کاغذ سنگی نیاز به دانش و تخصص کافی داشته و در حال حاضر تنها در چند کشور محدود جهان انجام می شود. از بزرگترین تولید کنندگان این تجهیزات می توان آمریکا و چین را نام برد که خطوط تولید کامل و مجهزی را تولید می نمایند.

تولید ماشین آلات کاغذ سنگی، stonepaper

تولید شدن تجهیزات مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی در کشور ما ایران می توان گامی مهم و بزرگ در راستای خود کفا شدن ما در تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک باشد. زیرا در حال حاضر کشور ما برای خریداری این تجهیزات با مشکلاتی مواجه است.
اما اگر دانشمندان ایرانی همانگونه که توانسته اند بخش های زیادی از این ماشین آلات را طراحی و تولید نمایند، قادر به تولید خطوط تولید کاملی برای راه اندازی کارخانه های کاغذ سنگی بشوند، کشور ما دیگر به لحاظ راه اندازی این واحدهای تولیدی هیچگونه مشکلی نخواهد داشت.

راه اندازی کارخانه کاغذ سنگی

برای راه اندازی یک کارخانه تولید کاغذ از سنگ‌ آهک بایستی بیش از هر کاری ماشین آلات و خط تولید لازم برای تولید کاغذ سنگی را تهیه نموده و سپس با قرار دادن این خط تولید در فضای مناسب، بهره برداری از آن را آغاز کرد.

راه اندازی کارخانه کاغذ سنگی، stonepaper

در حال حاضر ممکن است راه اندازی این کارخانه ها به دلیل مشکلاتی که بر سر راه خریداری ماشین آلات مورد نیاز برای آن وجود دارد، کمی مشکل باشد. اما در آینده و با تولید شدن خطوط تولید کاغذ سنگی صد در صد ایرانی این کار بسیار ساده خواهد شد.
لازم به ذکر است که برای راه اندازی کارخانه های کاغذ سنگی کشور ما مشکلاتی از قبیل کمبود مواد اولیه و توجیه نبودن تامین مواد اولیه به لحاظ اقتصادی وجود نداشته و پس از تهیه تجهیزات لازم می توان با تمام توان اقدام به تولید کاغذ از سنگ‌ نمود.

هزینه تمام شده تولید کاغذ سنگی

تولید کاغذ سنگی با هزینه تمام شده پایین تری به نسبت کاغذ های سلولزی انجام می شود. زیرا تولید این کاغذ با استفاده از پودری به نام کربنات کلسیم و نه چوب درختان انجام شده که از پودر های معدنی ارزان قیمت محسوب می شود.

هزینه تمام شده تولید کاغذ سنگی، stonepaper

این پودر که در برخی از صنایع همانند کارخانه های سیمان سازی و نیز سنگبری های سنگ مرمر به عنوان دور ریز محسوب شده و با قیمت بسیار پایینی توسط این صنایع بفروش می رسد، بیشترین مصرف در تولید کاغذ سنگی را دارد.
همانگونه که مشخص شد بیشترین ماده مورد مصرف در تولید کاغذ سنگی را می توان با قیمت بسیار پایینی و به میزان های نامحدود تهیه نمود. به همین دلیل گفته می شود تولید کاغذ از کربنات کلسیم موجب کاهش هزینه های تولید می شود.

ماشین آلات ساخت کاغذ سنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا