فرمول ساخت کاغذ از سنگ آهک

فرمول ساخت کاغذ از سنگ آهک
برای اینکه بتوانیم با استفاده از سنگ آهک کاغذی مفید و قابل استفاده تولید کنیم، بایستی فرمول و روش ساخت آن را بلد باشیم. مسلما با همان روش تولید کاغذ از چوب درختان، نخواهیم توانست کاغذ سنگی را نیز تولید نماییم.
فرمول مورد نیاز برای ساخت کاغذ سنگی در حال حاضر تنها در 4 کشور در جهان به دست آمده است. که کشور ایران نیز یکی از این تولید کنندگان انگشت شمار است.
روش تولید کاغذ سنگی در ایران با دیگر کشورها متفاوت بوده و ایرانیان این روش را خود با استفاده از تحقیقات فراوان به دست آورده اند و از آن جهت که برای به دست آوردن آن از هیچ کشوری الگو برداری نشده است، از اهمیت بالایی برخوردار است.
در فرمول ساخت کاغذ با استفاده از سنگ آهک باید بتوانیم کاغذ را با استفاده از ماده ای به نام کربنات کلسیم که در سنگ هایی با پایه آهکی به فراوانی یافت می شود، و بدون کمک گرفتن از الوارهای چوبی حاصل از قطع درختان تولید نماییم.
ضمن اینکه در این روش بایستی امکانات و تجهیزاتی را فراهم نمود که بدون مصرف آب و اسید بتواند کاغذ سنگی را تولید نماید. مصرف نشدن اسید در این فرآیند، به دلیل سفید بودن طبیعی پودر سنگ آهک و نیازمند نبودن آن به رنگبری است.

ساخت کاغذ سنگی دوستدار طبیعت

برای ساخت کاغذ سنگی همانگونه که اشاره شد، از منابع طبیعی و حتی اسید و سفید کننده های خطرناک استفاده نمی شود. علاوه بر این، در تولید کاغذ سنگی تنها از انرژی الکتریکی و آن هم به میزان بسیار کمتر از کاغذ های دیگر استفاده شده و از انرژی هایی که با گذشت میلیون ها سال تولید شده اند، همچون نفت و گاز بهره ای گرفته نمی شود.

ساخت کاغذ سنگی دوستدار طبیعت، stonepaper

همچنین در تولید کاغذ سنگی هیچکدام از عوامل آلاینده محیط زیست از جمله: گاز دی اکسید کربن، پساب صنعتی و… تولید نشده و در پی آن از آلودگی و آسیب محیط زیست جلوگیری می شود.
کاغذ سنگی همچنین تولید زباله نداشته و کاملا تجزیه پذیر و قابل بازیافت است. که به دنبال این امر، تولید شیرابه و گازهای سمی حاصل از انباشته شدن زباله نیز تولید نشده و آبهای سطحی و زیر زمینی و همچنین هوا از خطر آلودگی در امان می مانند.

روش ساخت کاغذ با سنگ آهک

ساخت کاغذ با استفاده از سنگ آهک روش خاصی داشته و در آن از کربنات کلسیم به میزان 80 درصد مواد اولیه استفاده می شود. و این نخستین باری است که از کربنات کلسیم به عنوان اصلی ترین ماده در تولید کاغذ استفاده می شود.
پیش از این تنها این ماده در تولید کاغذ های تحریری و برای پر کردن خلل و فرج سطح کاغذ استفاده می شد.که اصطلاحا به آن فیلر یا پرکننده می گفتند.
به کربنات کلسیم 15 درصد پلی اتیلن که یک پلاستیک تجزیه پذیر و حامی طبیعت است، افزوده شده و سپس این ترکیب با مواد افزودنی دیگری مخلوط می شود. این مواد افزودنی مابین ذرات کربنات و پلی اتیلن اتصال ایجاد نموده و مانند دوغابی تمام خلل و فرج باقی مانده را پر می کند.
از ترکیب تمامی این مواد گرانول هایی ایجاد شده که با قرار گرفتن در دستگاه خاصی و تحت فشار و کشش به ورق های کاغذ سنگی تبدیل می شوند.

تولید کاغذ سنگی با فرمولی بومی

هر کشور فرمول خاصی برای تولید کاغذ سنگی دارد و به همین دلیل است که مابین کاغذ سنگی های تولید شده در کشورهای مختلف، تفاوت های زیادی وجود دارد.

تولید کاغذ سنگی با فرمولی بومی، stonepaper

کشور ایران با استفاده از فرمولی کاملا بومی که با تلاش های متخصصین و دانشمندان داخلی به دست آمده است، با استفاده از سنگ های آهک خود کاغذ سنگی ایرانی را تولید می نماید.
دانشمندان ایرانی توانسته اند بخش هایی از دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید کاغذ سنگ را نیز طراحی و تولید نمایند. اما در حال حاضر برای تولید کاغذ سنگی ایرانی از تجهیزات تولید شده در کشور چین استفاده می شود.

فرمول ساخت کاغذ از سنگ آهک

4 در مورد “فرمول ساخت کاغذ از سنگ آهک”

 1. عباس فراهانی

  با عرض سلام و خسته نباشید و دست مریضا به این همت شما. آیا امکان بازدید از کارخانه شما وجود دارد؟

  1. سلام جناب فراهانی بزگوار
   جهت بازدید از کارخانه میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید تا اقدامات لازم جهت بازدید فراهم گردد.

 2. نوروزي حامد

  سلام وقت بخير
  من يک معدن اهک دارم با خلوص ٩٩ درصد و با ذخيره بالا چند ده ميليون تنی، كه در حال استخراج مرمريت ميباشم اين معدن كربنات كلسيم با خلوص بالا دارد و قابليت تبديل كاغذ از سنگ را دارد در صورت تمايل طرح مشاركت در توليد را خواستارم.

  1. سلام جناب نوروزی بزرگوار
   لطف کنید نمونه کربنات کلسیم معدن بهمراه برگ آنالیز آزمایشگاه، را به آدرس پستی شرکت ارسال نمایید تا بررسی های لازم صورت و نتیجه خدمت شما اعلام گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا