عدم تاثیر پذیری کاغذ سنگی از دمای محیط

عدم تاثیر پذیری کاغذ سنگی از دمای محیط
عدم تاثیر پذیری کاغذ سنگی از دمای محیط، از جمله نکات مثبتی است که کمتر به آن بها داده شده است. در صورتی که این قابلیت موجب میشود تا کاغذ سنگی علاوه بر ماندگاری و طول عمر بالا چاپ پذیری خوبی نیز داشته باشد.
این عدم تاثیر پذیری، از آن نظر حائز اهمیت است که در زمان های متفاوت و همچنین افزایش و کاهش دمای محیط، این کاغذ سایز خود را حفظ کرده و دچار تغییر سایز نمیشود.

کاغذ معمولی در دمای مختلف

در کاغذهای معمولی، الیاف سلولزی فراوانی وجود دارد که این الیاف با سرد شدن منقبض و با گرم شدن منبسط میشوند که این تغییر سایز در دراز مدت موجب شکستن الیاف سلولزی و تخلیه شدن رنگدانه های قهوه ای موجود در آن میشود.
این فرآیند، با قهوه ای رنگ شدن کتب قدیمی و نسخ خطی کاملا مشخص بوده که با ادامه این روند بافت کاغذ کاملا از بین رفته و کتاب دچار فرسایش میشود.

کاغذ سنگی در دمای مختلف

کاغذ سنگی که الیاف سلولزی نداشته و با پودر سنگ تولید میشود، در مواجهه با تغییرات دمایی تغییر سایز نداده و مدتی طولانی به همان شکل اولیه خود باقی می ماند و دچار کهنگی و زرد رنگ شدن نیز نمیشود.

کاغذ-سنگی-در-دمای-مختلف-stone-paper

این قابلیت، همچنین در هنگام انجام کارهای چاپی اهمیت فراوانی دارد. چرا که در هنگام چاپ، دمای کاغذ به شدت بالا رفته و نیز کارچاپی، در برابر کوچکترین تغییر سایز حساس بوده و دچار ریزش میشود که با عملیاتی به نام خدمات تکمیلی چاپ از این آسیب تا حدی جلوگیری به عمل می آید. کاغذ سنگی به این عملیات نیازی نداشته و به خودی خود، چاپی با کیفیت و طول عمر بالا دارد.

عدم تاثیر پذیری کاغذ سنگی از دمای محیط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا