جایگاه کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر

جایگاه کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر
جایگاه کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر به خوبی تثبیت شده است. از کاغذ سنگی برای چاپ کلیه کتاب های: نفیس و ارزشمند، آموزشی و کمک آموزشی، علمی، تخیلی، رمان و… می توان استفاده نمود.
کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر به خوبی خود را ثابت کرده است که این موضوع در رابطه با کتب ارزشمند و نفیسی که قرار است سالیان درازی از ما برای آیندگان به یادگار بمانند، جلوه بیشتری داشته است.
کاغذ سنگی مورد استفاده در چاپ این کتب، وبژگی های منحصر به فرد فراوانی دارد که در هیچ یک از کاغذ هایی که تاکنون تولید شده اند، بطور طبیعی و بدون صرف هزینه و زمان دیده نمی شود. این ویژگی ها سبب داشتن مزیت ها و برتری هایی نسبت به کاغذ های سلولزی شده است.

چاپ کتب نفیس با کاغذ سنگی

کتب نفیسی که با استفاده از کاغذ سنگی چاپ می شود، دچار کهنگی و فرسودگی نشده و سالیان سال بدون اینکه تغییر رنگ داده و یا بافت کاغذ از بین برود، باقی می مانند. بطوریکه با هر بار نگاه کردن به این کتب، احساس کنید که به تازگی به چاپ رسیده و عمر کوتاهی را سپری نموده است.

چاپ کتب نفیس با کاغذ سنگی، stone paper

این ویژگی کتب چاپ شده با کاغذ سنگی، به دلیل بافت عاری از سلولزی کاغذ سنگی و نیز تشکیل شده از پودر سنگ آهک است. زیرا: کهنگی کتب و نیز فرسوده شدن آنها در نتیجه شکستگی الیاف سلولزی پدید می آید. و مواد تشکیل دهنده کاغذ سنگی در برابر عواملی همچون: سرما و گرما، نم و رطوبت، حشرات و جوندگان و نیز کشش و پارگی مقاوم بوده و دچار فرسایش و خرد شدگی نمی شوند.
به همین دلیل کتب چاپ شده با کاغذ سنگی طول عمر و ماندگاری بالایی داشته و در گذشت زمان و قرار گرفتن در محیط های متفاوت کهنه و فرسوده نمی شوند.

چاپ کتاب کودکان با کاغذ سنگی

عمدتا کتاب های مخصوص به آموزش و سرگرمی کودکان نیاز به مراقبت زیادی داشته و معمولا پس از مدتی زیبایی اولیه خود را از دست داده و دیگر نظر کودکان را به خود جلب نمی کنند.

چاپ کتاب کودکان با کاغذ سنگی، stone paper

اما اگر برای چاپ این کتب از کاغذ سنگی استفاده نماییم، به این دلیل که بافت کاغذ سنگی کاملا ضد آب و روغن بوده و نیز به سختی پاره می شود، آسیب پذیری آن ها بسیار پایین آمده و با قرار گرفتن در معرض آب و روغن خراب نمی شوند.
این کتب حتی در زمانی که کودکان در حال تغذیه هستند نیز، می تواند در دسترس شان باشد چرا که در صورت کثیف شدن به سادگی می توان آن ها را تمیز نمود. بدون اینکه بافت کاغذ سنگی شکل اولیه و زیبایی خود را از دست بدهد.
ضمن اینکه، کتب چاپ شده با کاغذ سنگی به دلیل نرم و مخملی بودن بافت کاغذ سنگی بسیار زیبا و لطیف بوده و در هنگام لمس شدن توسط کودکان موجب رضایت آنها و علاقه مند شدنشان به مطالعه و ارتباط با کتاب می شود.

ویژگی های کلیه کتب چاپ شده با کاغذ سنگی

کلیه کتبی که برای چاپ آن ها از کاغذ سنگی استفاده می شود، ویژگی های بیان شده برای کتاب های نفیس و کودکان را داشته و بیان این دو مقوله به عنوان جداگانه، بنا بر اهمیت بالای آن هاست.
کتب چاپ شده با کاغذ سنگی، در برابر عوامل بی شماری که عموما موجب آسیب دیدن و فرسودن دیگر کتب می شوند، همچون: آب و چربی، ذرات گرد و غبار، حشرات و جوندگان موذی، تغییرات دمای محیطی، تغییرات اقلیمی مثل خشک و مرطوب بودن هوا، کشیده شدن و پارگی کاملا مقاوم بوده و کوچکترین آسیبی به بافت و مواد تشکیل دهنده آن وارد نمی شود.
این کتب از طول عمر و دوام بالاتری نسبت به دیگر کتب چاپ شده با کاغذ های معمولی داشته و حتی در برابر شعله ور شدن و سوختن نیز مقاومت می کنند.

چاپ کتب حامی طبیعت با کاغذ سنگی

کتب چاپ شده با کاغذ سنگی را از آن جهت حامی طبیعت و دوستدار محیط زیست می دانند، که برای تولید شان از چوب درختان و آب و اسید استفاده نمی شود. استفاده نشدن از آب و اسید در تولید کاغذ سنگی سبب می شود تا پساب صنعتی تولید نشده و آب های رودخانه و دریاچه ها آلوده نشود.

چاپ کتب حامی طبیعت با کاغذ سنگی، stone paper

علاوه براین، کاغذ سنگی قابل بازیافت و نیز تجزیه پذیر بوده و هیچگونه زباله ای تولید نمی کند. در پی تولید نشدن زباله، آلودگی های زمین، هوا، آب های زیر زمینی ایجاد نمی شود.
کاهش تولید دی اکسید کربن در هنگام تولید کاغذ سنگی و نیز آزاد نشدن این گاز به هنگام تجزیه شدن آن، اثر رد پای کربن که گازی سمی و خطرناک است کاهش چشمگیری یافته و به جو آسیبی وارد نمی شود.
چاپ و نشر کتاب های گوناگون با استفاده از کاغذ سنگی با شعار های حمایت از درخت و دوستی با طبیعت متضاد نیست. بلکه گام مهمی در راستای عملی کردن این شعارها و داشتن طبیعتی بکر و سالم می باشد.

جایگاه کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا