تولید کاغذ از پودر سنگ آهک

تولید کاغذ از پودر سنگ آهک
تولید کاغذ از پودر سنگ آهک نقطه عطفی در صنعت کاغذ سازی جهان محسوب میشود که تا کنون در چهار کشور کانادا، چین، تایوان و ایران عملی شده است. برای تولید این کاغذ از سنگهای پایه آهکی که از فراوانترین مواد موجود در جهان است، استفاده میشود.
کاغذ تولید شده از پودر سنگ و یا همان کاغذ سنگی، کاغذی است که از هر جهت به صرفه و مطابق با ذات انسان ها در دوستی و حمایت از طبیعت است. چرا که برای تولیدش به زندگی هیچ درختی پایان داده نشده و بشر بدون احساس گناه میتواند از این کاغذ استفاده نماید.
کاغذ سنگی در هیچ یک از مراحل عمر خود ما را نگران آسیب دیدن طبیعت نمیکند. زیرا هیچ آسیبی به آن وارد نکرده و دقیقا موازی با رویکردهای حفظ و حراست از محیط زیست است.

کاغذ سنگی دوست و حامی طبیعت

کاغذ سنگی علاوه بر تولید نشدن از چوب درختان مزیت های دیگری نیز دارد که آنرا به یک صنعت سبز معروف کرده است. بطور مثال: برای تولید کردن کاغذ سنگی نه تنها قطره ای آب مصرف نمیشود، بلکه موجب آلودگی آبها با پساب صنعتی نخواهد شد.

کاغذ سنگی دوست و حامی و محیط زیست stone paper

ضمن اینکه به سادگی و با قرار گرفتن در طبیعت در مدت کوتاهی تجزیه شده و به پودر کربنات کلسیم تبدیل خواهد شد. همچنین این کاغذ را میتوان با روش های بازیافت تجاری بازیافت نموده و مورد استفاده قرار داد.

کاغذ سنگی و کاهش انتشار گازهای سمی

کاغذ سنگی موجب کاهش انتشار گازهای سمی همچون گاز کربن میشود. زیرا در فرآیند تولید آن دی اکسید کربن بسیار کمتری تولید شده و به همان میزان تولید گاز کربن و آلودگی جو نیز کاهش می یابد.

کاغذ سنگی کاهش انتشار گاز سمی stone paper

ضمن اینکه؛ در هنگام تجزیه و بازیافت شدن، گاز سمی و خطرناکی از این کاغذ آزاد نشده و تنها ماده ای که از آن خارج میشود، همان پلی اتیلن است که ماده ای غیر سمی بوده و از جمله آلاینده ها محسوب نمیشود.

کاغذ سنگی و عدم مصرف اسید و سفید کننده

ماده ی اولیه برای تولید کاغذ سنگی را از سنگ های پایه آهکی بدست می آورند که ماده ای سفید رنگ به نام کربنات کلسیم است. این ماده بطور طبیعی سفید بوده و برای تغییر رنگ آن هیچ اسید و کلری مصرف نمیشود.
به علاوه؛ رنگ استفاده شده در تولید این کاغذ همان رنگ سنگ بوده که از جمله رنگهای طبیعی و نه شیمیایی بشمار می آید. این رنگ غیر سمی و سالم بوده و استفاده از آن هیچ خطری را به همراه نخواهد داشت.

کاغذ سنگی و مصرف کم انرژی

تنها انرژی مورد استفاده در تولید کاغذ سنگی انرژی الکتریسیته بوده که به میزان بسیار کمی مصرف میشود. و با تولید هر تن کاغذ سنگی میتوان از مصرف شدن 16 میلیون btu برق جلوگیری نمود. این میزان برق که رقمی قابل توجه است را در انجام کارهای مهمتری میتوان استفاده نمود.

مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی

مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی را به فراوانی و با قیمت ارزان در هر گوشه و کنار ایران به سادگی میتوان یافت. زیرا ایران سرشار از منابع غنی سنگ های آهک بوده و به همین جهت تولیدی های سیمان فراوانی دارد.
کربنات کلسیم استخراج شده از این سنگ را با ماده ای غیر سمی به نام پلی پروپیلن ترکیب نموده و درصد ناچیزی از دیگر مواد افزودنی ،به آن اضافه می کنند.
همانطور که در بالا اشاره شد؛ این ترکیب به خودی خود سفید و بدون رنگ بوده و نیازی به استفاده از اسید و کلر برای این منظور نیست.
همچنین این مواد بصورت یکدست و همگن با همدیگر ترکیب شده و بافتی غیر دانه دار را ایجاد می نماید که کارایی کاغذ را دو چندان می کند.

کاغذ سنگی و عدم تولید زباله خشک

کاغذ سنگی از آن جهت که قابل بازیافت و نیز تجزیه پذیر می باشد، هیچ زباله ی خشک و حتی تری را تولید نمی کند. بنابراین با تولید کاغذ سنگی و جایگزین شدن آن با دیگر کاغذها و نیز مواد پلاستیکی، تمامی نگرانی های موجود در رابطه با انباشته شدن زباله در گرداگرد زمین و بیماری ها و آلودگی هایی که به بدنبال آن ایجاد شده و دامان همگان را میگیرد نیز، پایان می یابد.

کاغذ سنگی و عدم تولید زباله stone paper

تولید کاغذ از پودر سنگ آهک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا