افتتاح خط تولید کاغذ از سنگ آهکی

افتتاح خط تولید کاغذ از سنگ آهکی
افتتاح خط تولید کاغذ از سنگ های آهکی برای نخستین بار در سطح خاورمیانه و چهارمین بار در جهان، در کشور ایران انجام شد. راه اندازی این واحد های تولیدی در کشور ایران به دلیل وفور سنگ آهک انجام شده است.
افتتاح کارخانه های تولید کننده کاغذ سنگی در کشور ایران با حمایت بی نظیر ارگان های دوستدار محیط زیست روبرو شده است. زیرا در این کارخانه ها برای نخستین بار بدون نیاز به چوب درختان، کاغذی به نام کاغذ سنگی تولید می شود.
کاغذ تولید شده در این کارخانه نیز به همین دلیل به کاغذ سبز لقب گرفته است. چرا که هیچگونه آلودگی و اثر مخربی بر محیط زیست وارد نکرده و زندگی هیچ موجود زنده ای را بر روی کره زمین با خطر نابودی مواجه نمی کند.

روش تولید کاغذ از سنگ‌ آهکی

تولید کاغذ از سنگ آهکی با روش متفاوتی نسبت به تولید کاغذ های سلولزی انجام می شود. در این روش بایستی تجهیزات و امکاناتی فراهم شود، که بتواند با استفاده از سنگ آّهک و بدون مصرف آب کاغذی مفید را تولید نماید.

روش تولید کاغذ از سنگ‌ آهکی، stonepaper

کاغذی که در این روش تولید می شود کاملا با کاغذ های سلولزی متفاوت بوده و در برابر عواملی همچون آب و چربی، کشش و پارگی کاملا مقاوم است. همچنین مورد هجوم حشرات و جوندگان موذی قرار نگرفته و کهنه و فرسوده نمی شود.
برای تولید کاغذ سنگی بایستی خط تولید این کاغذ را از تولید کنندگان آن خریداری نموده و سپس با استفاده از پودر سنگ آهک و دیگر مواد افزودنی، اقدام به تولید کاغذی مرغوب و مفید نمود. کاغذی که بتواند در صنایع زیادی مصرف شده و جایگزین دیگر کاغذها شود.

مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ آهک

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کاغذ از سنگ‌ آهک را به طور عمده ای از خود سنگ‌ آّهک به دست می آورند. ماده ای که از این سنگ استخراج شده و به میزان ۸۰ درصد در تولید این کاغذ به کار می رود، کربنات کلسیم است.

مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ آهک،stonepaper

این ماده که پودری سفید رنگ و نرم میباشد، نیازی به رنگبری نداشته و به همین دلیل در ترکیب مواد اولیه این کاغذ از اسید و سفیده کننده ای استفاده نمی شود. به این ماده حدود ۱۵درصد پلاستیکی تجزیه پذیر به نام پلی اتیلن افزوده می شود.
ترکیب پلی اتیلن و کربنات کلسیم برای تولید کاغذ سنگی کافی نبوده و برای برقراری اتصالی سخت و محکم میان ذرات کربنات و پلیمر، بایستی به میزان ۵ درصد از ماده افزودنی دیگری استفاده نمود که عموما در ایران تولید نمی شود.

تولید کنندگان خط تولید کاغذ از سنگ

خط تولید مورد نیاز برای تولید کاغذ با استفاده از سنگ‌ آهک تنها در چند کشور جهان تولید شده و تولید کنندگان این محصول در حال حاضر در کشور ایران قرار ندارند. اما نمایندگی های فروش این تولید کنندگان در کشور ما این خطوط تولید را راه اندازی می نمایند.

تولید کنندگان خط تولید کاغذ از سنگ، stonepaper

بزرگترین این تولید کنندگان در کشور آمریکا و چین قرار داشته و با خرید از این شرکت ها می توان کارخانه های مخصوص تولید کاغذ از سنگ آهک را راه اندازی نمود. که هر یک از این شرکت ها محصولات خود را با قیمت متفاوتی بفروش می رسانند.
در حال حاضر کشور ایران قادر به تولید این تجهیزات به صورت صد در صدی نیست اما توانسته است بخش هایی از این خطوط تولید را طراحی نماید. که ممکن است در آینده ای نه چندان دور شاهد تولید خطوط تولید کاملی توسط جوانان ایرانی باشیم.

مزیت های افتتاح خط تولید کاغذ سنگ

افتتاح هر خط تولید کاغذ سنگ با مزیت های زیادی همراه بوده و این امر تولید این کاغذ را کاملا توجیه شده و به صرفه نموده است. با دانستن این مزیت ها تولید کنندگان بسیاری اقدام به راه اندازی این خطوط تولید خواهند نمود.

مزیت های افتتاح خط تولید کاغذ سنگ، stonepaper

یکی از این مزایا، تولید نشدن هرگونه پساب صنعتی در فرآیند تولید کاغذ از سنگ آهک است. زیرا تولید کنندگان محصولات صنعتی عموما هزینه های زیادی را برای تسویه و دفع اصولی این فاضلاب های سمی صرف می نمایند.
دیگر اینکه در تولید این کاغذ آب و اسیدی مصرف نشده و حتی انرژی الکتریکی را نیز به میزان بسیار زیادی کاهش می دهد. به همین دلیل گفته می شود که هزینه های انجام شده برای تولید هر تن کاغذ سنگی به نسبت دیگر کاغذها بسیار پایین است.

افتتاح خط تولید کاغذ از سنگ آهکی

0 در مورد “افتتاح خط تولید کاغذ از سنگ آهکی”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا