آیا تولید کاغذ از سنگ آهک امکان پذیر است؟

آیا تولید کاغذ از سنگ آهک امکان پذیر است؟
تولید کاغذ از سنگ آهک رویدادی نسبتا جدید است، که تنها در 4 کشور جهان انجام میشود. به همین دلیل، عموما برای مصرف کنندگان سوال پیش می آید که: چگونه میتوان با سنگ آهک کاغذی قابل استفاده و مفید تولید کرد؟
قبل از هر چیزی بایستی بیان کنیم: تولید کاغذ با سنگ آهک، در عمل انجام شده است و اساسا کاری که یکبار انجام شده باشد، امکان پذیر و عملی است.
کاغذ سنگی در چهار کشور کانادا، چین، تایوان و ایران تولید شده و به مصرف رسیده است. بافت این کاغذ با دیگر کاغذهایی که تاکنون دیده ایم کاملا متفاوت و مشابه لاتکس می باشد.
اما علی رغم این تفاوت ها در تمامی صنایعی که کاغذ و مقوا استفاده میشود، از این کاغذ نیز میتوان استفاده نمود. کیفیت بالای این کاغذ در هر صنعتی که وارد شود، در مقایسه با دیگر کاغذها ستودنی است.

تولید کاغذ با سنگ آهک

برای تبدیل کردن سنگ به کاغذ، بایستی خرده های سنگ آهک را به پودر سنگ تبدیل کرده و سپس کربنات کلسیم موجود در آن را استخراج نمود. در ادامه، 80 درصد کربنات کلسیم را با 15 درصد پلی اتیلن پرچگال و 5 درصد دیگر مواد افزودنی ترکیب نموده و با پرس کردن و تحت فشار و کشش قرار دادن گرانولهای ایجاد شده، ورق کاغذ را بدست آورد.
کاغذ به دست آمده در ضخامت های مختلف و به شکل های رول و شیت تولید میشود. که هرکدام برای مصارفی خاص مناسب هستند.

تفاوت های تولید کاغذ سنگی با کاغذ های معمولی

فرآیند تولید کاغذ سنگی با دیگر کاغذ ها کاملا متفاوت بوده و برای این منظور نیازی به قطع درخت و مصرف آب و اسید نمی باشد.
زیرا مواد اولیه این کاغذ (سنگ آهک) سفید بوده و نیازی به افزودن اسید و کلر برای این امر وجود ندارد. همچنین رنگهای اضافه شده به خمیر کاغذ سنگی، رنگ سنگ بوده که طبیعی و دوستدار محیط زیست است.

تفاوت تولید کاغذ سنگی با کاغذ معمولی stone paper

همچنین کاملا تجزیه پذیر و قابل بازیافت بوده و هیچگونه زباله، گازهای سمی و شیرابه خطرناکی ایجاد نمی کند.
برای تولید این کاغذ انرژی بسیار کمتری به نسبت کاغذ های سلولزی مصرف میشود. به بیانی بهتر میتوان گفت: کاغذ سنگی کاملا دوستدار محیط زیست بوده و هیچ آسیبی به طبیعت وارد نمیکند.
در حالی که برای تولید دیگر کاغذها، تعداد زیادی درخت قطع و هزاران لیتر آب و اسید مصرف میشود. چرا که رنگ مواد اولیه قهوه ای بوده و برای سفید شدن بایستی با اسید و کلرهای خطرناکی رنگبری شود.
رنگبری موجب تولید پساب صنعتی شده که موجب آلودگی آبهای جاری میشود. ضمن اینکه برای تجزیه و بازیافت این کاغذهای سلولزی زمان و هزینه های هنگفتی نیاز بوده و این امر موجب آلودگی آب و هوا میشود.
با توجه به نکات گفته شده؛ به سادگی میتوان تفاوت های فاحشی که بین تولید کاغذ سنگی و کاغذهای سلولزی وجود دارد را درک نمود.

آیا تولید کاغذ از سنگ آهک امکان پذیر است؟

2 در مورد “آیا تولید کاغذ از سنگ آهک امکان پذیر است؟”

 1. سلام و باتشکر از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشته اید.
  به نظر شما در حال حاضر سرمایه گذاری برای تولید کاغذ سنگی بصرفه میباشد؟ ظرفیت بهینه سالانه چقدراست؟ سرمایه لازم ازری و ریالی چه میزان خواهدبود.
  ممنون از توجه شما (محمد ربانی)

  1. سلام جناب ربانی بزرگوار
   با توجه به نیاز کشور به کاغذ و جدید بودن این صنعت با وجود مزیت هایی که نسبت به دیگر کاغذ ها دارد بله بصرفه می باشد.
   در حال حاضر کشور ما ظزفیت خالی تولید کاغذ از سنگ را دارا می باشد و شما به هر حجم تولید، مشکلی در عرضه آن نخواهید داشت.
   میزان سرمایه گذاری جهت تاسیس واحد تولید کاغذ از سنگ بسته به حجم تولید سالیانه خط و همچنین مشخصات کاغذ متفاوت هست در صورت اطلاع از موارد دقیق تر می توانید با شرکت تماس بگیرید (03536297490) تا همکاران شما را بهتر راهنمایی نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا