آشنایی با ماشین آلات خط تولید کاغذ سنگی

آشنایی با ماشین آلات خط تولید کاغذ سنگی
ماشین آلات مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی در 3 یا 4 کشور جهان در حال تولید است. این تجهیزات در عرض های 1400 الی 3000 میلیمتری موجود بوده و کاغذ سنگی را بدون نیاز به مصرف آب تولید میکنند.
هر خط تولید سالانه قادر به تولید 6000 تن کاغذ سنگی میباشد. به این معنا که اگر قصد تولید کاغذ سنگی در حجم های بالاتری را دارید، بایستی اقدام به خریداری بیش از 1 خط تولید نمایید.
نمایندگی های رسمی تولید کنندگان این خطوط ، در کشور ایران وجود داشته و آماده ثبت سفارشات میباشند. اما به دلیل تعداد معدود این سازندگان، تاکنون کارخانه های تولید کاغذ سنگی محدودی در جهان راه اندازی شده و تنها 40 واحد تولیدی در جهان قادر به تولید این کاغذ شگفت انگیز هستند.
بزرگترین تولید کننده ماشین آلات خط تولید کاغذ سنگی در کشور چین واقع شده است که هر خط تولید کاغذ سنگی را با قیمت تقریبی 3 میلیون دلار بفروش میرساند.

راه اندازی خط تولید کاغذ از سنگ آهک

راه اندازی خط تولید کاغذ از سنگ آهک در ایران و در شهر یزد برای نخستین بار در سطح خاورمیانه انجام شد.
این واحد تولیدی تنها از برخی تجهیزات خارجی استفاده نموده و کاغذ سنگی را با فرمولاسیونی کاملا بومی و با استفاده از دانش فنی بدست آمده توسط متخصصین داخلی تولید میکند. ضمن اینکه بیش از 40 درصد خط تولید آن توسط همین متخصصین داخلی تولید شده است.
بر اساس آزمایشات انجام شده بر روی کاغذ سنگی ایرانی مشخص شده است، این کاغذ تفاوت های فاحشی با کاغذ های مشابه خارجی داشته و یک کاغذ کاملا نرم و دو طرفه است. به بیان ساده تر میتوان گفت: نه تنها کاغذ سنگی تولید شده در ایران توان رقابت با نمونه های خارجی خود را دارد، بلکه از کاغذ سنگی تولید شده در دیگر کشور ها کیفیت بالاتری نیز دارد.
لازم به ذکر است؛ تولید کاغذ سنگی در کشوری که مملو از معادن سنگ آهک بوده و با کمبود آب و منابع طبیعی مواجه است، اقدامی هوشمندانه بوده که میتواند کشور ما را در زمینه تولید کاغذ خودکفا کند.

توجیه اقتصادی تولید کاغذ با سنگ آهک

با راه اندازی یک واحد تولید کاغذ سنگی، سالانه میتوان از مصرف 5900 لیتر آب، 16میلیون BTU انرژی و همچنین تولید 150 کیلوگرم مواد زائد جامد، 19 کیلوگرم فاضلاب صنعتی و 90کیلوگرم کربن جلوگیری کرد. ضمن اینکه با تولید هر تن کاغذ سنگی از قطع شدن 16 اصله درخت نیز ممانعت میشود.
بدیهی است: اگر به جای استفاده از چوب درخت (که در شرایط کنونی کشور ما بسیار کمیاب و ارزشمند است) از خرده های سنگ آهک باقی مانده در کارخانه های سیمان سازی برای تولید کاغذ استفاده کنیم (که بوفور و با قیمتی بسیار ارزان در دسترس است) و همچنین هیچگونه آب و اسیدی نیاز نداشته و 16 میلیون BTU برق کمتری مصرف کنیم، هزینه های تولید به خودی خود کاهش می یابد.
اما کاهش هزینه های تولید کاغذ سنگی به معنای پایین تر بودن قیمت کاغذ سنگی به نسبت کاغذ های سلولزی نمی باشد.
در حال حاضر قیمت کاغذ سنگی به این دلیل که بسیار کمتر از دیگر کاغذ ها مصرف شده و تولید کنندگان محدودی دارد، از دیگر کاغذ ها بیشتر است. اما در صورتی که عرضه و تقاضا کاغذ سنگی در بازار بیشتر شود، قیمت آن با دیگر کاغذ ها برابر و حتی پایین تر از آنها خواهد بود.

آیا قیمت کاغذ سنگی توجیه شده است؟

به دلیل پایین بودن عرضه و تقاضا در بازار های فروش کاغذ سنگی، قیمت کاغذ سنگی از دیگر کاغذ ها بیشتر میباشد. اما کاغذ سنگی به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون ضد آب و روغن بودن، مقاومت در برابر پارگی، طول عمر بالا و… در هر صنعتی که وارد شود، به خدمات و مراقبت هایی که عموما بر روی کاغذ های معمولی انجام میشود، نیازمند نبوده و قیمت تمام شده آن پایین تر و یا برابر با دیگر کاغذ ها میشود.
از طرفی مقایسه ی قیمت کاغذ سنگی با دیگر کاغذ ها اساسا اشتباه بوده و مقایسه بایستی ما بین دو محصول با کیفیت برابر انجام شود. در صورتی که شخصیت منحصر به فرد و کیفیت بالای کاغذ تولید شده با سنگ بر کسی پوشیده نیست.

جایگاه کاغذ سنگی در صنعت

  • کاغذ سنگی این روزها جایگاه خوبی در صنایع مختلف پیدا کرده است. از ضخامت های مختلف این کاغذ در صنایع زیر استفاده میشود:
  • چاپ و نشر (کتب آموزشی، کمک آموزشی، نفیس، آشپزی و…)
  • تبلیغات (کاتالوگ، بروشور، پوستر، سررسید، تقویم رومیزی، جعبه دستمال کاغذی و…)
  • لیبل (رولی، چسبدار، تحریری)
  • ظروف یکبار مصرف کاغذی (بدون نیاز به آبکاری پلی اتیلن)
  • بسته بندی مواد غذایی جامد و مایع (با قابلیت نگهداری در سردخانه و انبار)
  • بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی (بهداشتی و زیبا)
  • تهیه کارتن های لیمنتی (مقاوم در برابر پارگی و تحمل فشار)
  • تولید کارتن های مقوایی
  • تحریر و…

لازم به ذکر است؛ کاربردهای کاغذ سنگی بصورت روز افزون در حال گسترش بوده و هر روزه بر تعداد آنها افزوده می شود.

آشنایی با ماشین آلات خط تولید کاغذ سنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا