کاغذ سنگی را بیشتر بشناسیم

کاغذ سنگی را بیشتر بشناسیم
کاغذ سنگی کاغذی است که در تولید آن به جای چوب، آب و اسید از موادی همچون: پودر کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک، پلی اتیلن پرچگال و در صد ناچیزی از برخی مواد افزودنی به نام COUPLING AGENT استفاده میشود.
کاغذ سنگی محصولی سبز و کاملا دوستدار محیط زیست بوده که علاوه بر مقابله با قطع بی رویه درختان و مصرف نکردن آب و اسید، هیچ ماده سمی و خطرناکی در هیچ کدام از مراحل: تولید، مصرف، بازیافت و تجزیه خود به محیط زیست اضافه نمیکند.
تفاوت های زیادی بین این کاغذ با کاغذ های سلولزی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره میشود:

کاغذ سنگی ضد آب و روغن

کاغذ سنگی در برابر آب و روغن که از بزرگترین دشمنان کاغذ های سلولزی محسوب میشوند، کاملا مقاوم بوده و با قرار گرفتن در آب و روغن نه تنها بافت آن آسیبی نمیبیند، بلکه جوهر و چاپ روی آن نیز پاک نمیشود.

کاغذ سنگی ضد آب و روغنی stone paper

کاغذ سنگی مقاوم در برابر حشرات و جوندگان

حشرات و جوندگانی که به انواع کاغذ و مقوا حمله میکنند، در واقع از الیاف سلولزی موجود در آنها تغذیه می نمایند. در نتیجه بافت عاری از الیاف سلولزی و غنی از کربنات کلسیم کاغذ های سنگی، برای این موجودات هیچ جذابیتی نداشته و به آن حمله نمی کنند.

طول عمر و ماندگاری بالای کاغذ سنگی

طول عمر و ماندگاری بالای کاغذ سنگی به دلیل آسیب پذیر نبودن در برابر عوامل مخرب محیطی بوده که موجب میشود تا این کاغذ سالها بدون کهنگی و تغییر رنگ باقی بماند. حتی اگر در شرایط بایگانی و انبار داری قرار بگیرد.

عدم تاثیر پذیری کاغذ سنگی از دمای محیط

عدم تاثیر پذیری از دمای محیط بدین معناست که با سرد و گرم شدن دمای هوا سایز کاغذ سنگی تغییری نمیکند. این نکته برای داشتن چاپی زیبا و باکیفیت و نیز ماندگاری بالای کاغذ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چاپ پذیری عالی کاغذ سنگی

رفتار کاغذ سنگی در هنگام انجام چاپ چند رنگ، مشابه کاغذ گلاسه بوده و نیازی به استفاده از زینک و مرکب مخصوص ندارد. با این تفاوت که کیفیتی بالاتر از کاغذ گلاسه داشته و به خدمات تکمیلی چاپ نیازی ندارد.

کاغذ سنگی مقاوم در برابر کشش و پارگی

ذرات تشکیل دهنده کاغذ سنگی برخلاف الیاف سلولزی، شکننده نبوده و با نیروی بین مولکولی قوی بهم اتصال یافته اند. این نیرو سبب میشود تا کاغذ سنگی به سختی و با صرف انرژی فراوانی پاره شود.

کاغذ سنگی مقاوم در برابر کشش و پارگی stone paper

بافت نرم و یکنواخت کاغذ سنگی

نرمی و لطافت بافت کاغذ سنگی به آن زیبایی خیره کننده ای میبخشد و دلیل آن غیر دانه دار و همگن بودن مواد تشکیل دهنده آن است. این ویژگی را به هنگام لمس کردن کاغذ سنگی به وضوح مشاهده خواهید کرد.

کاغذ سنگی مقاوم در برابر شعله ور شدن

کاغذ سنگی به سادگی شعله ور نشده و در برابر سوختن از خود مقاومت نشان میدهد. شاید بتوان گفت سوختن کاغذ سنگی بیشتر از اینکه به دیگر کاغذ ها شبیه باشد، مشابه سوختن پلاستیک ها است. با وجود اینکه از جنس نایلون نمیباشد.

کاربردهای کاغذ سنگی

کاغذ تولید شده با سنگ در ضخامت های 80 الی 400 میکرون تولید میشود. و میتواند جای کاغذ و مقوای بکار رفته در صنایع مختلفی همچون:

  • چاپ و نشر: برای چاپ کتب نفیس، آموزشی و کمک آموزشی، آشپزی و کودکان
  • هدایای تبلیغاتی: سررسید، بروشور، پوستر، تقویم رومیزی، ساک دستی و نقشه
  • بسته بندی: مواد غذایی جامد و مایع، لوازم آرایشی و بهداشتی، کارتن های مقوایی و لمینتی
  • برچسب (لیبل)
  • ظروف یکبار مصرف کاغذی
  • دکوراسیون: کاغذ دیواری و روکش ام دی اف
  • تحریر: کاغذ و دفاتر تحریر، کاور دکمه دار، دفترچه های یادداشت و…
    استفاده شود.

کاربردهای کاغذ سنگی در صنایع مختلف stone paper

لازم به ذکر است؛ ویژگی های بیان شده برای بافت کاغذ تولید شده با سنگ آهک، سبب میشود تا کاغذ سنگی برتری هایی نسبت به کاغذ های معمولی داشته باشد. همچنین به مراقبت و خدماتی که معمولا در جهت افزایش مقاومت کاغذ های معمولی انجام میشود، نیازی ندارد.

کاغذ سنگی را بیشتر بشناسیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا