ویژگی منحصر بفرد مقوا سنگی

ویژگی منحصر بفرد مقوا سنگی
مقوای تولید شده با سنگ آهک در بافت خود و قبل از انجام هرگونه خدمات تکمیلی و جانبی، دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در دیگر مقواها بطور طبیعی دیده نمی شود. این ویژگی ها سبب محبوبیت این مقواها در صنعت شده است.
مقوای تولید شده با کربنات کلسیم با مقواهایی که در بافت خود سرشار از الیاف سلولزی هستند، بسیار متفاوت بوده و دارای شخصیتی منحصر به فرد است که در هنگام مصرف مزیت های زیادی را برای مصرف کنندگان خود به همراه می آورد.
مزیت هایی که می تواند موجب کاهش هزینه های انجام شده در آن صنایع و نیز حذف هزینه های لازم برای مراقبت و نگهداری از مقواهای دیگر شود. این مزیت ها همچنین می تواند زندگی بشر بر روی این کره خاکی را بهبود ببخشد.
چرا که برای تولید شدن آنها به جای قطع کردن درختان و بهره برداری های بی رویه از آبهای شیرین، از پودر سنگ آهک استفاده می شود. ضمن اینکه هیچگونه آلودگی زیست محیطی برای این محصول گزارش نشده است.

مقوای سنگی ضد آب و روغن

یکی از شگفت انگیزترین ویژگی های مقوا سنگی، داشتن بافتی کاملا ضد آب و نفوذ ناپذیر است. بطوریکه آغشته شدن این مقواها با آب و دیگر مواد نمی تواند از کیفیت و کارایی آن کاسته و موجب آسیب دیدن بافت آن شود.

مقوای سنگی ضد آب و روغن، stonepaper

این کاغذ حتی در برابر ذرات چربی و روغن نیز کاملا نفوذ ناپذیر بوده و این ماده نمی تواند به بافت های درونی آن وارد شود. حتی ذرات بسیار کوچک چربی و گرد و غبار معلق در هوا نیز، از عرض این مقواها عبور نمی کنند.
مقواهای سنگی با داشتن همین ویژگی از طول عمر و دوام بالایی برخوردار خواهند بود که با قرار گرفتن در محیط های چرب و نمور دچار کهنگی و فرسودگی نشده و در انبارها و بایگانی ها، سالیان زیادی بدون هیچگونه آسیبی باقی می مانند.

مقاومت کششی بالای مقوا سنگی

مقواهای سنگی برخلاف داشتن بافتی نرم و حالت پذیر و نداشتن حالتی استخوانی، از مقاومت کششی بالایی برخوردار بوده و در صورت قرار گرفتن در معرض کشش، به جای پاره شدن کشیده می شود.

مقاومت کششی بالای مقوا سنگی، stonepaper

وجود این ویژگی در بافت مقوا سنگی مورد استقبال صنایع زیادی از جمله صنایع بسته بندی قرار گرفته و موجب شده است تا این مقوا با سرعت زیادی بتواند جایگزین مقواهای تولید شده با چوب درختان شود.
لازم به ذکر است؛ پاره نشدن مقوا سنگی هیچگونه مغایرتی با تجزیه پذیر بودن آن نداشته و این مقوا در برابر نور خورشید و در مدت نسبتا کوتاهی، کاملا تجزیه شده و در چرخه طبیعت وارد می شود. بدون اینکه هیچگونه آلودگی را از خود بر جای بگذارد.

چاپ پذیری مقوا سنگی

مقوای تولید شده از سنگ‌ آهک را می توان به سادگی و بدون نیاز به انجام خدمات تکمیلی و مراقبت های چاپ دیگر مقواها، در دستگاه های چاپ افست، فلکسو و لترپرس و با استفاده از مرکب های معمولی چاپ نمود.

چاپ پذیری مقوا سنگی، stonepaper

کیفیت بالای کار چاپی انجام شده بر روی مقوای سنگی،‌ آن را از انجام کلیه خدماتی همچون: روکش کردن سلفون، کوتینگ و لمینت بی نیاز نموده و کار چاپی انجام شده کاملا مقاوم و ضد آب و روغن است.
مصرف نمودن مرکب در هنگام چاپ با این مقواهای تولید شده از کربنات کلسیم به میزان قابل ملاحظه ای از دیگر مقواها، کمتر بوده و با هر بار چاپ این مقوا می توان به میزان ۳۰ درصد از مرکب مورد استفاده برای چاپ دیگر مقواها را ذخیره نمود.

مقاومت مقوا سنگی در برابر عوامل مخرب

مقواهای سنگی برخلاف مقواهای تولید شده با الیاف سلولزی، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار بوده و در برابر عوامل مخربی که بطور طبیعی در محیط قرار دارند، آسیب پذیر نبوده و کیفیت خود را حفظ می نمایند.

مقاومت مقوا سنگی در برابر عوامل مخرب، stonepaper

این مقواها مورد هجوم و حمله حشرات و جوندگان موذی قرار نگرفته و در پیرامون این موجودات که از الیاف سلولزی تغذیه می نمایند، دچار آسیب و خوردگی نمی شوند. ضمن اینکه تغییرات دمایی محیط هیچگونه تاثیری بر روی این مقواها ندارد.
همچنین مقواهای تولید شده با پودر سنگ‌ آهک به سختی شعله ور شده و نسبت به دیگر مقواها دیرتر می سوزند. به بیانی دیگر این مقواها در برابر شعله ور شدن مقاومت نموده و شعله ایجاد شده بر روی آن به جای بزرگتر شدن، کوچک و کوچکتر می شود.

ویژگی منحصر بفرد مقوا سنگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا