مراحل تولید کاغذ از سنگ آهک

مراحل تولید کاغذ از سنگ آهک
مراحل تولید کاغذ سنگی بیش از آنکه به روند تولید کاغذ های سلولزی شبیه باشد، مشابه تولید فیلم های پلاستیکی است. به همین دلیل عده ای در ابتدا به آن فیلم سنگی می گفتند. اما با مشخص شدن کاربردهای آن، در دسته محصولات کاغذی جای گرفت.
در ابتدا گمان می شد که کاغذ سنگی را نیز می توان با همان روش و تجهیزات مورد استفاده در تولید کاغذ های سلولزی، تولید نمود.
اما پس از تحقیق و بررسی پیرامون تولید کاغذ از سنگ آهک، محققان به این نتیجه رسیدند که مراحل تولید کاغذ سنگی با مراحل تولید کاغذ از چوب درختان کاملا متفاوت است. و این روش بیشتر مشابه تولید فیلم های پلاستیکی است.
کاغذ تولید شده از سنگ را در کلیه مصارف کاغذ و مقوا های معمولی می توان بکار برده و همچنین گزینه مناسبی برای جایگزینی با انواع پلاستیک هاست.

چگونگی تولید کاغذ از سنگ آهک

اما بحثی که در اینجا مطرح می شود، این است که چگونه با استفاده از سنگ آهک می توان کاغذی مفید و قابل استفاده را تولید نمود؟
همانطور که می دانید، کاغذ سنگی را با استفاده از سنگ هایی با پایه آهکی و نه هر سنگی تولید می نمایند. چرا که در میان مواد تشکیل دهنده این سنگها ماده ای به نام کربنات کلسیم وجود دارد که مهمترین ماده در تولید کاغذ سنگی است.

چگونگی تولید کاغذ از سنگ آهک

از کربنات کلسیم در صنایع بیشماری استفاده می شود. و جالب است بدانید که در تولید کاغذ های سلولزی گرید تحریر هم، این ماده به عنوان فیلر یا پرکننده برای پوشاندن خلل و فرج سطح کاغذ استفاده می شود.
اما در تولید کاغذ سنگی از کربنات کلسیم بصورت گسترده تری استفاده شده و این ماده 80 درصد مواد تشکیل دهنده کاغذ سنگی را شامل می شود.
ترکیب کربنات کلسیم با رزینی غیر سمی و تجزیه پذیر به نام پلی اتیلن و نیز درصد ناچیزی از دیگر مواد افزودنی، موجب تولید شدن گرانول هایی می شود که در ادامه به ورق های کاغذ سنگی تبدیل می شوند.

تفاوت مراحل تولید کاغذ سنگی با دیگر کاغذها

در مراحل تولید کاغذ سنگی با تولید دیگر کاغذها تفاوت هایی وجود دارد. که اولین و عمده ترین تفاوت را در استفاده از کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک به جای الوارهایی از چوب سوزنی برگان، برای تهیه خمیر اولیه کاغذ می توان جستجو کرد.

تفاوت مراحل تولید کاغذ سنگی با دیگر کاغذها

پس از آن هم می توان به استفاده نشدن از آب و اسید در تولید کاغذ سنگی و همچنین وجود نداشتن مخزن و قسمتی برای افزودن این مواد به ترکیب مواد اولیه آن، اشاره داشت.
به بیانی دیگر، در فرآیند تولید کاغذ سنگی کلیه مراحل آبرسانی، دیگ بخار، افزودن اسید، آلکیل ها و نیز سفید کننده ها حذف شده و حتی نیازی به حذف آب و گاز از این ترکیب نیز، نمی باشد.
به دلیل حذف فاضلاب صنعتی در این فرآیند، تجهیزاتی که عموما برای تصفیه و دفع آن استفاده می شود نیز، در این خط تولید بکار نرفته و این مرحله به کلی از تولید کاغذ با استفاده از سنگ حذف شده است.
بکار نرفتن انرژی های تجدید ناپذیری همچون: نفت و گاز در تولید کاغذ سنگی تفاوت دیگر در این زمینه است که موجب حذف دردسرهای کار کردن با این مواد شده است.

مراحل تولید کاغذ از سنگ آهک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا