دلیل ضد آب بودن کاغذ سنگی چیست؟

دلیل ضد آب بودن کاغذ سنگی چیست؟
کاغذ سنگی ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد که از مهمترین آنها ضد آب بودن آن است. شاید بپرسید دلیل ضد آب بودن این کاغذ چیست درصورتی که سایر کاغذها از مجاورت با آب آسیب میبینند؟
کاغذ سنگی (stone paper) یک کاغذ معدنی است و از باقی مانده های سنگ آهک تولید میشود که شخصیتی متفاوت از سایر کاغذ هایی که تا کنون دیده ایم دارد. بطوریکه از آن به عنوان انقلابی بزرگ در صنعت کاغذ سازی جهان یاد میشود.

این کاغذ شگفت انگیز حتی پس از اینکه بر روی آن چاپ انجام و یا متنی نگاشته شود نیز، کاملا ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت است. بطوریکه میتوان کاغذ سنگی را در یک ظرف آب فرو برده و سپس در معرض سایش قرار داد و شاهد نتیجه ای بی سابقه در دنیای محصولات کاغذی بود. زیرا نه تنها بافت کاغذ آسیبی نمیبیند، بلکه ذره ای از مرکب موجود بر روی آن نیز پخش یا پاک نمیشود.

اما چرا کاغذ سنگی کاملا ضد آب است؟

دلیل این امر را بایستی در نوع مواد اولیه و درصد ترکیب آنها یافت. این کاغذ از موادی به نام کربنات کلسیم و پلیمری به نام پلی اتیلن به همراه درصد های ناچیزی مواد افزودنی دیگر تشکیل میشود.

دلیل-ضد-آب-بودن-کاغذ-سنگی-stone-paper

عمده ترین دلیل ضد آب بودن آن وجود ماده پلی اتیلن است. این پلیمر غیر سمی در صنایع مختلفی همچون نایلکس، بسته بندی، چاپ و… به کار میرود که موجب کاهش نفوذ پذیری در مقابل آب و رطوبت میشود.

از آنجایی که این ماده در اصلی ترین مواد تشکیل دهنده کاغذ سنگی وجود دارد، این کاغذ هیچگونه ماده خارجی همچون آب، روغن و حتی ذرات گرد و غبار را از عرض خود عبور نمیدهد و در اصطلاح ضد آب است و قطرات آب روی بافت آن باقی میمانند.

دلیل ضد آب بودن کاغذ سنگی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا